BUICK Regal 2.4L ECOTEC 6AT (182 HP)
2013–2017
180
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 133.9kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1636kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |