BUICK Regal 3.1
1988–1996
135
bhp
Power
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3128cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4940mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |