BUICK Regal 3.8 Supercharged
1997–2004
240
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3781cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4983mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1592kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |