BUICK Rendezvous 3.4L V6 4AT (208 HP)
2002–2007
185
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3350cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4737mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1811kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |