BUICK Rendezvous 3.5L 4AT AWD (198 HP)
2002–2007
195
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 195bhp |
| Power | 145.6kW |
| Torque | 289Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4737mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1930kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |