BUICK Riviera 3.8
1986–1993
170
bhp
Power
120
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5037mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1344mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |