BUICK Riviera 6.6
1963–1965
325
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6555cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242kW |
| Torque | 603Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5283mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2972mm |
| Kerb Weight | 1901kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.10 X 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |