BUICK Roadmaster 5.2
1949–1958
180
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5230cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5271mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 3086mm |
| Kerb Weight | 1834kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |