BUICK Super Riviera Coupe 6.0L V8 3AT (300 HP)
1958–1959
300
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5962cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 223.7kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5565mm |
| Width | 2027mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 3239mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |