BUICK Verano 2.0L Turbo 6MT FWD (250 HP)
2012–2017
251
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 251bhp |
| Power | 187kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/45R18 94H |
| Front Brakes | 300Mm Vented; Single-Piston W/Steel Caliper |
| Rear Brakes | 292Mm Vented; Single-Piston W/Steel Caliper |