BUICK Verano 2.4L EcoTec FWD (182 HP)
2012–2017
180
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/45R18 94H |
| Front Brakes | 300Mm Vented; Single-Piston W/Steel Caliper |
| Rear Brakes | 292Mm Vented; Single-Piston W/Steel Caliper |