CADILLAC Allante 4.1L V8 4AT FWD (170 HP)
1987–1993
170
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4087cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 126.8kW |
| Torque | 319Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4536mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1584kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Vr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |