CADILLAC Allante 4.6L V8 4AT FWD (295 HP)
1987–1993
295
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 393Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4536mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1702kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Vr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |