CADILLAC ATS Coupe 3.6L V6 6AT AWD (325 HP)
2014–2019
321
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4663mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |