CADILLAC BLS Wagon 2.0L Turbo 5AT (210 HP)
2007–2010
207
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.5kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |