CADILLAC BLS Wagon 2.0L Turbo 6AT (175 HP)
2007–2010
173
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 359Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |