CADILLAC BLS Wagon 2.0L Turbo 6MT (200 HP)
2007–2010
197
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |