CADILLAC BLS Wagon 2.8L V6 6AT AWD (255 HP)
2007–2010
251
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 251bhp |
| Power | 187.5kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |