CADILLAC BLS 1.9L D 6MT FWD (180 HP)
2006–2010
178
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |