CADILLAC BLS 2.0L Turbo 6MT FWD (210 HP)
2006–2010
207
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |