CADILLAC Cadillac ATS-V Coupe 3.6L V6 8AT RWD (464 HP)
2016–
464
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 464bhp |
| Power | 346kW |
| Torque | 602Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4691mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1678kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35Z R18 || 275/35Z R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |