CADILLAC CADILLAC CTS 3.6L V6 Twin-Turbo 8AT RWD (426 HP)
2013–
420
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 583Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4966mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |