CADILLAC Cadillac Eldorado Convertible 6.4L V8 3AT (350 HP)
1959–
345
bhp
Power
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6382cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 590Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5715mm |
| Width | 2040mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2295kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 8.20 X 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |