CADILLAC CT6 2.0L 8AT RWD (269 HP)
2016–
265
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 265bhp |
| Power | 197.8kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5182mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3106mm |
| Kerb Weight | 1659kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |