CADILLAC CT6 2.0T LTG EVT RWD (340 HP)
2016–
272
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 272bhp |
| Power | 203kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 5182mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3106mm |
| Kerb Weight | 2000kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |