CADILLAC CT6 3.6L V6 8AT AWD (340 HP)
2016–
335
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3654cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 385Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5182mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3106mm |
| Kerb Weight | 1781kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |