CADILLAC CTS-V Coupe 6.2L SC V8 6MT RWD (564 HP)
2012–2015
557
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 557bhp |
| Power | 415kW |
| Torque | 747Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1913kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/40R19 || P285/35R19 |
| Front Brakes | 380 Mm X 32 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 373 Mm X 28 Mm Ventilated Discs |