CADILLAC CTS-V 5.7L V8 6MT (400 HP)
2003–2007
400
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
163
mph
Top Speed
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5665cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298kW |
| Torque | 533Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 262km/h |
| Top Speed | 163mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4864mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 Wr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |