CADILLAC CTS-V 6.2 V8 8AT (640 HP)
2015–2019
640
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 640bhp |
| Power | 477kW |
| Torque | 854Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 Zr 19 || 295/30 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |