CADILLAC CTS-V 6.2L V8 6AT (550 HP)
2008–2015
542
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
175
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 542bhp |
| Power | 404.5kW |
| Torque | 745Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 282km/h |
| Top Speed | 175mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 21.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1942kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr19 || 285/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |