CADILLAC CTS Coupe 3.6L V6 AWD 6AT (322 HP)
2011–2014
318
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 318bhp |
| Power | 237kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1858kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/50R18 || P265/45R18 |
| Front Brakes | 316 X 30 Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 315 X 23 Ventilated Discs |