CADILLAC CTS Sport Wagon 3.6L V6 6AT (322 HP)
2009–2014
318
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 318bhp |
| Power | 236.8kW |
| Torque | 372Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4877mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1930kg |
| Boot Capacity | 719L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |