CADILLAC CTS 2.6L V6 5AT RWD (178 HP)
2002–2007
178
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Hr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |