CADILLAC CTS 2.8L V6 5MT RWD (212 HP)
2002–2007
212
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 212bhp |
| Power | 158kW |
| Torque | 262Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 226km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 - 225/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |