CADILLAC CTS 2.8L V6 6MT RWD (211 HP)
2007–2013
211
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 263Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1575mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1592kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |