CADILLAC CTS 3.2L V6 5AT RWD (215 HP)
2002–2007
215
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3175cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 296Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1728kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Hr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |