CADILLAC CTS 3.6L V6 5AT RWD (253 HP)
2002–2007
253
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 253bhp |
| Power | 189kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1697kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 - 225/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |