CADILLAC CTS 3.6L V6 6AT AWD (311 HP)
2007–2013
307
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 307bhp |
| Power | 228.7kW |
| Torque | 374Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1575mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1882kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |