CADILLAC DeVille 4.6
1994–1999
300
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
Dimensions & Weight
| Length | 5329mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1843kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |