CADILLAC DeVille 4.6L V8 4AT (294 HP)
1999–2005
290
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 290bhp |
| Power | 216kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5258mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2929mm |
| Kerb Weight | 1821kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 Hr 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |