CADILLAC DTS 4.6L V8 4AT (275 HP)
2005–2007
275
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5273mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2936mm |
| Kerb Weight | 1818kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |