CADILLAC DTS 4.6L V8 4AT (295 HP)
2008–2011
291
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 291bhp |
| Power | 217kW |
| Torque | 388Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5273mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2936mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/55R17 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |