CADILLAC Eldorado Brougham 6.0L V8 3AT (330 HP)
1957–1959
325
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5873cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5494mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 3200mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 8.40 X 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |