CADILLAC Eldorado 7.7
1967–1970
375
bhp
Power
128
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 7725cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 280kW |
| Torque | 712Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5613mm |
| Width | 2007mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 2130kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |