CADILLAC Eldorado 8.2
1971–1978
365
bhp
Power
120
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 8189cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272kW |
| Torque | 725Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5372mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 3208mm |
| Kerb Weight | 2850kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |