CADILLAC ELR 1.4L CVT (207 HP)
2014–2016
84
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 35L |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Kerb Weight | 1837kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |