CADILLAC Escalade-V 6.2L V8 10AT AWD (682 HP)
2022–
673
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 673bhp |
| Power | 501.6kW |
| Torque | 885Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Dimensions & Weight
| Length | 5382mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1948mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 2820kg |
| Boot Capacity | 722L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P275/50R22Sl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |