CADILLAC Escalade ESV 3.0L DOHC I-6 10AT AWD (277 HP)
2020–
273
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 273bhp |
| Power | 203.7kW |
| Torque | 623Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 107L |
Dimensions & Weight
| Length | 5766mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1943mm |
| Wheelbase | 3406mm |
| Boot Capacity | 1215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P275/50R22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |