CADILLAC Escalade ESV 6.0 4AT (350 HP)
2002–2006
345
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 171km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5570mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1923mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2634kg |
| Boot Capacity | 3036L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |