CADILLAC Escalade ESV 6.2
2006–2013
404
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6199cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 404bhp |
| Power | 301kW |
| Torque | 565Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5659mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1915mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2696kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/65R18 Al2 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |